Оперізуючий лишай або оперізуючий герпес – це інфекція, причиною якої є герпесвірус людини 3 типу. Це той самий вірус, який викликає вітряну віспу. Оперізуючий лишай розвивається тоді, коли у людини, яка раніше хворіла на вітрянку (зазвичай у дитинстві), виникає реактивація вірусу.
Біль при оперізуючому герпесі (ОГ) та інші симптоми у більшості випадків розвиваються поетапно протягом кількох тижнів. Ці етапи мають певну передбачувану закономірність і тривалість.
Характерним симптомом оперізуючого герпесу є болючий висип.
За даними Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC), оперізуючий герпес найчастіше формується у вигляді смуги на одній стороні тіла.
Деякі загальні місця появи такої висипки включають наступні ділянки тіла:
У людей з ослабленою імунною системою може з’явитися поширений висип, яка нагадує вітряну віспу.
Крім утворення пухирів, у пацієнта можуть з’явитися ще й такі симптоми:
Біль при оперізуючому лишаї зазвичай прогресує відповідно до стадії захворювання.
З медичної точки зору, продромальна стадія – це стадія між початковою появою симптомів і повним їхнім розвитком.
Продромальна стадія оперізуючого герпесу може тривати від 1 до 5 днів.
На цьому етапі хвора людина може відчувати наступні симптоми:
Висип при оперізуючому лишаї зазвичай протягом кількох днів змінюється від червоних плямок до пухирців, заповнених рідиною,. Пухирі починають вкриватися кіркою приблизно через 7-10 днів після утворення.
У більшості випадків струпи заживають протягом 2 тижнів.
Постгерпетична невралгія – це біль, який не проходить після зникнення інших симптомів ОГ. Близько 10-18% людей, що перенесли оперізуючий лишай, страждають від постгерпетичної невралгії, яка може тривати від кількох місяців до років після зараження.
Постгерпетична невралгія зазвичай виникає на тій же ділянці, де з’явився висип.
Це може призвести до інших ускладнень, таких як:
Постгерпетична невралгія частіше зустрічається у літніх людей.
Оперізуючий лишай може тривати до 5 тижнів. Нижче наведений більш точний графік симптомів оперізуючого лишаю:
У деяких випадках ОГ може викликати серйозні ускладнення, як-от:
Хоча наразі не існує ліків від оперізуючого лишаю, противірусні препарати можуть допомогти скоротити тривалість інфекції. Ці ліки є найефективнішими на ранніх стадіях інфекції, тому людині слід звернутися до лікаря, як тільки у неї почне з’являтися незрозумілий висип.
Лікар також може порекомендувати безрецептурні або рецептурні знеболюючі препарати.
Деякі домашні методи лікування можуть допомогти полегшити біль і свербіж.
На додаток до знеболюючих безрецептурних препаратів CDC рекомендує такі місцеві методи лікування для полегшення болю та свербіння:
Американські вчені з Національного інституту старіння надають такі рекомендації щодо способу життя для людей із болем і дискомфортом від оперізуючого лишаю:
Вакцинація проти оперізуючого герпесу запобігає реактивації його збудника. Ця вакцина зазвичай уводиться здоровим дорослим у віці старше 50 років.
Лікарі або медичні сестри вводять вакцину у дві дози. Пацієнт повинен отримати другу дозу приблизно через 2-6 місяців після першої.
Треба розглянути можливість вакцинації від оперізуючого лишаю, якщо людина відповідає одному або кільком з наступних критеріїв:
Варто знати, що у деяких випадках вакцинація проти ОГ може бути протипоказана. Це стосується людей у яких саме виникла реактивація вірусу, тобто є прояви ОГ, а також тих, у кого може бути алергічна реакція на саму вакцину або на один з її компонентів.
Ще один важливий спосіб запобігання оперізуючому лишаю – це профілактика вітряної віспи шляхом вакцинації проти цього захворювання. Фахівці з CDC стверджують, що ця вакцина особливо важлива для наступних груп людей віком від 13 років:
Треба якомога скоріше звернутися до лікаря первинної медичної допомоги, як тільки людина помітить у себе незвичайний висип, особливо якщо він з’явився на одній стороні тіла або супроводжується відчуттям поколювання.
Пацієнту також слід поговорити з лікарем, якщо симптоми не покращуються протягом кількох тижнів або якщо у хворого з’являються додаткові ускладнення.
Оперізуючий лишай – це інфекція, яка розвивається внаслідок реактивації герпесвірусу людини 3 типу (ГВЛ-3). Це той самий вірус, який викликає вітряну віспу. Основним симптомом оперізуючого лишаю є болючий висип. Інші можливі симптоми включають лихоманку, головний біль і нудоту.
Симптоми оперізуючого герпесу зазвичай мають передбачувану схему розвитку, яка починається з поколювання шкіри на одній стороні тіла і прогресує до болючого висипу та пухирців, заповнених рідиною. У деяких людей може розвиватися постгерпетична невралгія, тобто біль, який зберігається протягом досить тривалого часу після зникнення висипу.
Інфекція ОГ зазвичай проходить протягом кількох тижнів. Противірусні препарати можуть скоротити тривалість захворювання, а безрецептурні знеболюючі та домашні засоби здатні допомогти полегшити симптоми ОГ.