Наразі вченим незрозуміло, як дієта може впливати на здоров’я волосся та шкіри голови. Проте деякі дослідження показують, що певні продукти можуть підвищити ризик випадіння волосся, наприклад прості вуглеводи, які включають рафінований цукор та зернові.
Нормою вважається втрата до 100 волосин на добу. Чоловіки і, меншою мірою, жінки, як правило, втрачають більше волосся з віком. Однак існує багато можливих причин атипової втрати волосся, починаючи від певних захворювань і закінчуючи протизаплідними таблетками. Поживна дієта може вплинути на багато аспектів функціонування організму, а деякі дієти можуть негативно вплинути на здоров’я волосся та шкіри голови, що може призвести до втрати волосся.
Вживання великої кількості нездорової їжі із недостатньою кількістю поживних речовин може бути причиною випадання волосся. Дослідження 2020 року показало, що дієти, такі як середземноморська дієта, можуть сприяти здоров’ю волосся та запобігати його випаданню. Середземноморська дієта включає продукти, багаті поживними речовинами, включаючи фрукти, овочі, цільні злаки та оливкову олію. Проте, деякі дані свідчать про те, що надмірне споживання простих вуглеводів може опосередковано призвести до запалення, яке може посилити випадання волосся у жінок. До простих вуглеводів належать такі продукти, як рафінований цукор та зернові. Нині існують дослідження, що вказують більше на те, що певні продукти та поживні речовини здатні зміцнити здоров’я волосся, ніж безпосередньо спричиняти його випадання.
Продукти, які потенційно негативно впливають на здоров’я та ріст волосся, включають:
Дослідження 2016 року показало, що дієти, багаті простими вуглеводами, можуть сприяти випаданню волосся. Автори припускають, що вживання простих вуглеводів збільшує вироблення шкірного сала — жирної речовини, яку вивільняють залози, прикріплені до волосяних фолікулів. Хоча шкірне сало корисно для здоров’я волосся, його надлишок може призвести до запалення, яке шкідливе. Також солодкі продукти змушують підшлункову залозу посилювати вироблення гормону інсуліну, який негативно впливає на кровоносні судини шкіри голови. Люди повинні уникати вживання занадто великої кількості простих вуглеводів, таких як цукерки, тістечка та печиво. Ці продукти також включають очищені зерна, такі як білий рис, макарони або хліб.
Складні вуглеводи є більш поживною альтернативою, яка включає цільні зерна, боби та овочі.
Звіт про випадок 2019 року про двох жінок, які зазнали випадання волосся, виявив, що у них високий рівень ртуті в крові від вживання риби. Випадання волосся покращилося після того, як вони зменшили споживання риби, багатої ртуттю. Управління з контролю за продуктами і ліками (FDA) як і раніше рекомендує їсти 2–3 порції риби на тиждень через її високу поживну цінність. Тому вживання риби з низьким вмістом ртуті, наприклад, тунець, лосось і тріска, може бути корисним для людей, які страждають від випадання волосся.
Дослідження, проведене в 2010 році, запропонувало уникати смаженої їжі та червоного м’яса для здоров’я волосся. Автори стверджують, що ці продукти можуть негативно вплинути на здоров’я волосся, оскільки вони викликають надмірну активність шкірного сала та сальних залоз.
Дослідження, що вивчають вплив дієти на здоров’я волосся, все ще знаходяться на ранніх стадіях. Однак, в огляді 2020 року припускається, що форма випадіння волосся, яка називається телогеновим ефлювієм, іноді може бути викликана дієтою, у якій сильно не вистачає калорій, білка або певних мікроелементів.
Дослідження 2016 року свідчить про те, що для здоров’я та росту волосся необхідна збалансована дієта, яка включає достатню кількість білка, вітамінів і мінералів. Нижче наведено деякі з дієтичних рекомендацій:
Білки містять амінокислоти, необхідні для росту волосся. Джерелом білка можуть бути:
Ненасичені жири сприяють зволоженню волосся і можуть запобігти його випадінню. Їх джерелами є:
Дефіцит вітаміну С може негативно вплинути на формування волосяних стрижнів. Його джерелом є:
Ця форма вітаміну B стимулює відновлення волосся. Джерела фолієвої кислоти включають:
Біотин може сприяти росту волосся. Гарними його джерелами є:
Ніацин необхідний для здоров'я волосся. Його джерелом є:
недостатня кількість заліза може спричинити випадання волосся. Джерелами заліза є:
Певні дієти та конкретні продукти можуть вплинути на здоров’я волосся. Наприклад, вживання занадто великої кількості простих вуглеводів або риби з високим вмістом ртуті може збільшити ризик його випадіння, а поживні продукти, особливо з високим вмістом мікроелементів, таких як вітаміни B і C, можуть запобігти випаданню волосся і покращити їх здоров’я. Однак дослідження в цій галузі все ще знаходяться в зародковому стані, тому дотримання основних порад по догляду за волоссям, таких як уникнення шкідливих продуктів, також допоможе знизити ризик його випадіння.