Злоякісні лімфоми шкіри – група гетерогенних захворювань шкіри, в основі яких є злоякісна проліферація лімфоїдних клітин різного ступеня диференціації.
Шкірні Т-клітинні лімфоми МКХ-10: С84.5
Клас ІІ. Новоутворення (С00-D48)
С00-С97 Злоякісні новоутворення
С81-С96 Злоякісні новоутворення лімфоїдної, кровотворної та споріднених тканин
С84 Периферичні та шкірні Т-клітинні лімфоми
С84.0 Грибоподібний мікоз
С84.5 Інші та неуточнені Т-клітинні лімфоми
Протокол надання медичної допомоги хворим на злоякісні лімфоми шкіри
7.1.21. Модель пацієнта. Код МКХ-10: С84 – Злоякісні лімфоми шкіри
C84.5 Інші та неуточнені Т-клітинні лімфоми
онколог-хіміотерапевт.
Додаткові дослідження і консультації спеціалістів проводять за показаннями.
Лікувально-профілактична допомога здійснюється в спеціалізованих закладах – шкірно-венерологічних, онкологічних диспансерах (районних і міжрайонних, міських, обласних диспансерах), клініках науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів (згідно з наказом МОЗ України № 385 від 28.10.02), в амбулаторно-поліклінічних закладах, що мають шкірно-венерологічні кабінети (наказ МОЗ України № 385 від 28.10.2002).
Профіль відділення – дерматологічний, гематологічний.
Профіль спеціаліста – дерматовенеролог, гематолог (наказ МОЗ України № 333 від 06.07.2005).
Наявність захворювання та подальше загострення.
Дієта № 15. Під час проведення хіміотерапії цитостатичними препаратами – дієта № 5.
при екзематоїдній стадії грибовидного мікозу
при інфільтративно-бляшковій стадії грибовидного мікозу
Курси лікування повторюють, залежно від ефективності та строків клінічної ремісії. при пухлинній стадії грибовидного мікозу - цитостатичні препарати (проспідину хлорид, вінкристин, преднізолон, циклофосфан).
Призначають глюкокортикоїдні мазі високої активності (бетаметазон, клобетазол, флуоцинолону ацетонід). У разі ускладнення вторинною піококовою інфекцією – зовнішні засоби, що містять антибактеріальні, антисептичні речовини (нітацид, стрептонітол, мірамістин та ін.).
Лікування проводиться під суворим контролем динаміки показників клінічного аналізу крові, функціонального стану печінки та загального стану хворого. У разі виникнення ознак мієлодепресії вживаються необхідні заходи щодо запобігання погіршення цього процесу.
У випадку ускладнення вторинною піококовою інфекцією доцільно проводити антибіотикотерапію, а у разі ускладнення грибковою інфекцією застосовувати антифунгальні засоби.
Стаціонарно – від 38 до 45 днів. Подальші курси підтримуючої терапії при задовільній переносимості можливо проводити в амбулаторних умовах.
Зменшення або зникнення суб’єктивних проявів мікозу, припинення виникнення нових елементів висипань та зменшення площі ураження не менше ніж на 25 %, в найкращому випадку – досягнення клінічної ремісії.
Хворі повинні перебувати під постійним диспансерним наглядом. У випадках погіршення перебігу захворювання необхідно продовжити зазначені вище курси лікування. У міжкурсові періоди доцільно призначати гепатопротектори та препарати, що поліпшують кровотворення. Необхідне дотримання рекомендацій даних у стаціонарі; адекватність дієтичного режиму й режиму праці та відпочинку; усунення чинників, що провокують погіршення стану (хронічні осередки інфекції, гіперінсоляція, гострі респіраторно-вірусні інфекції, стреси, переохолодження); психологічна реабілітація.